قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن

مهم نیست هر چقدر در جاده اشتباه پیش رفته ای ، همین الان  دور بزن!!

همیشه در این فکر بودم که من  اضافه وزن زیادی دارم، اشتهایم هم که خیلی زیاد است! دیگر کار از کار گذشته ، من هر روز بیمارتر و ناشاد تر می شوم و هیچ کسی نمی تواند کمک من کند…

این افکار منفی با من همراه بود تا اینکه یک روز به فکر فرو رفتم که :آیا واقعا باید ناامید شوم و با چاقی و سنگینی تا پایان عمر بسازم؟ آیا هیچ راهی برای درمان بیماری و سنگینی وجود ندارد؟!!

 

بر حسب اتفاق در همایشی شرکت کردم و در آنجا واقعا متحول شدم و خودم را باور کردم . در آنجا با خودم قرار گذاشتم که با «نمی توانم و نمی شود » خداحافظی کنم.

وقتی عزمم را برای به دست آوردن سلامتی و خوش اندامی ام جزم کردم خیلی آرام شدم . نور امید در من به وجود آمد.

با خودم گفتم : (مهم نیست هر چقدر که در جاده اشتباه پیش رفته ام ، حالا وقت آن است که از همانجا دور بزنم.)

 

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن

اگر می خواهید به زیبایی جسمی برسید

اگر می خواهید با معده درد و رفلکس آن وداع کنید

اگر می خواهید از  شر چربی های زائد خلاص شوید

و  …..

این چهار قانون  که به «قوانین چهار ها » معروفند  را در موقع غذا خوردنتان رعایت کنید.  جالب است که با دانستن و به کار بردن این چهار قانون بدون هیچ گونه جراحی و عمل جراحی ، معده تان کوچک می شود و میزان و مقدار غذای شما در همان هفته ی اولی که این ها را رعایت می کنید کم و کمتر می شود . یعنی بدون اینکه هیچ گونه رژیمی داشته باشید و خودتان مقدار غذایتان را کم کنید ، این کم شدن مقدار غذای شما نا خوداگاه صور ت می گیرد.

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

اولین قانون «چهار ها»:

ها اول: هرزمانی که گرسنه شدید غذا بخورید. در رژیم‌های غذایی به شما گفته‌اند باید رأس ساعت غذا خورده شود و طبق دستور پزشک، میان وعده‌ها در ساعات مشخص شده‌ای صرب می‌شود و باید خودتان را در غیر این ساعات کنترل کنید. همین امر باعث ایجاد حرص و ولع در شخص می‌شود. به فرموده قران «خُلِقَ الاِنسَانَ هَلُوعَا»؛ یعنی انسان حریص آفریده شده است و نسبت به هر آنچه که منع کرده شود به آن میل بیشتری پیدا می‌کند.

شاید بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که بیمار شده‌اید و گلودرد شدیدی بر شما عارض شده باشد و پزشک معالج، شما را از خوردن بستنی منع کرده باشد و در همان موقع شما به‌شدت هوس بستنی کرده باشید؛ یعنی به محض منع شدن، احساس نیاز و ولع و حرص در شما فعال شده و شما را به آن سمت می‌کشاند.

ولی وقتی آگاهانه و بصیرتمندانه این محدودیت‌ها را برای خودتان ملموس کنید و متوجه شوید این محدودیت به نفع خودمتن است حالت حرص در شما محدودتر می‌شود. پس طبق (ها اول، ما هرگاه گرسنه شدیم غذا می‌خوریم در هر ساعتی از شبانه‌روز که باشد).

غذا چیست؟

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

هر چیزی که به بدن ما انرژی و کالری برساند غذا محسوب می‌شود؛ یعنی هر چیزی که وارد معده ما شده و ما را سیر کند در زمره غذاها قرار می‌گیرد.

حتما برایتان اتفاق افتاده که در حال آشپزی هستید و فرزند دلبندتان از شما تقاضای غذا کرده است؛ درحالی‌که غذای شما یکی دو ساعت دیگر آماده می‌شود. در این موقع به او میوه، بیسکویت، کیک، یا یک خوراکی دیگری را داده‌اید. موقع ناهار که بچه را دعوت به غذا کرده‌اید با جمله سیر هستم او مواجه شده‌اید. پس فقط پلو، مرغ، ماکارانی، آبمیوه‌ها، شیر و… غذا نیستند در کل هر چیزی که وارد معده ما می‌شود غذا محسوب می‌شود. فقط تنها چیزی که غذا نیست، «آب» است؛ یعنی در رژیم ذهنی ما، فقط آب، غذا محسوب نمی‌شود.

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

من می‌خواهم لاغر بشوم نه چاق!

حتما برایتان سؤالی پش آمده و آن اینکه اگر هر موقع که گرسنه شدیم غذا (به معنای عام) بخوریم که وزنمان بالاتر می‌رود و چاق‌تر می‌شویم؟

این سؤالی بسیار به‌جا و درست است و از اینکه با دقت و به صورت آگاهانه، مطالب را مطالعه می‌کنید از شما سپاسگزارم. برای یافتن پاسخ خود لطفا به این نکته دقت فرمایید.

متأسفانه در زندگی‌های مدرن امروزی بر اثر تکنولوژی و مراحل تهیه غذاها و خوراکی‌های گوناگون، سیستم بدنی ما به نحوی به‌هم‌ریخته شده است، یعنی مغز ما قادر به تشخیص بین گرسنگی واقعی از گرسنگی کاذب نیست.

حتما مواقعی برای شما پیش آمده که وعده ناهار یا شام خود را تا آخرین درجه به پایان رسانیده‌اید؛ اما یکی دو ساعت بعد، به محض مواجهه با یک خوراکی دیگر، احساس گرسنگی و ضعف پیدا کرده باشید؛ این گرسنگی کاذب است که اگر آن را به‌درستی بشناسیم، در مسیر کم‌کردن وزن شما و رسیدن به سلامتی و خوش‌اندامی کمک شایانی خواهد کرد.

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

روش تشخیص بین گرسنگی واقعی از گرسنگی کاذب:

در اینجا شما را با تکنیک بسیار ساده و درعین‌حال مهم و کارساز آشنا می‌کنیم که به‌آسانی به تفاوت بین گرسنگی واقعی از گرسنگی کاذب پی ببرید.

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

تست آب

گفتیم که هرزمانی که احساس گرسنگی یا ضعف کردید، غذا بخورید. حال برای تشخیص گرسنگی حقیقی از دروغین، از تکنیک تست آب استفاده می‌کنید؛ یعنی ابتدا مقداری آب، (هر چقدر که میلتان باشد، هیچ الزامی به با زور نوشیدی آب نیست) بنوشید. سپس حدود سه تا چهار دقیقه خودتان را به کاری که دوست دارید مشغول کنید. این کار ممکن است آشپزی‌کردن، تلفن‌زدن به دوستی، کتاب‌خواندن، یا هر کاری که مورد علاقه‌تان است باشد.

پس از سه تا چهار دقیقه، نگاهی آگاهانه به معده خود و وضعیت ضعف یا گرسنگی‌تان بیندازید. دو حالت اتفاق می‌افتد:

۱) یا شما گرسنه هستید که با خیال آسوده به سراغ غذا رفته و میل کنید؛ که نشانگر واقعی‌بودن گرسنگی‌تان بوده و بدن شما بر مبنای نیازتان آلارم داده است.

۲) یا شما دیگر احساس گرسنگی نمی‌کنید که در این صورت شما گرسنگی‌تان از نوع کاذب بوده و شما تشنه بوده‌اید به همین سادگی.

ها دوم: هر چیزی را که دوست دارید می‌توانید بخورید.

در این رژیم ذهنی، شما مجاز هستید که هر چیزی را که مایل هستید بخورید و هیچ‌گونه نگرانی و دلهره‌ای از بابت چاق‌شدن نداشته باشید. بله درست می‌خوانید، هر چیزی را به‌راحتی بخورید.

در رژیم‌های غذایی، بر اثر ممنوعیت‌های غذایی که برای برخی از غذاها و خوراکی‌ها ایجاد می‌کنند و شخص را از خوردن آنها منع می‌کنند، حرص و ولع شدیدی نسبت به آنها ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که شما در این برنامه مجاز هستید به خوردن هر خوراکی که دوست دارید.

البته شایان ذکر است، در صورتی که شخصی بیماری‌هایی مانند قند خون، چربی خون، فشارخون و… را داشته باشد و به گفته پزشک معالجش، ممنوعیت‌هایی در این زمینه داشته باشد، حتما باید رعایت کند و این قانون را نادیده بگیرد.

ذهنم گیر کرده

یعنی ما با خیال راحت می‌توانیم غذاهایی مانند پیتزا، ماکارانی، کیک خامه‌ای و… را بخوریم؟! و هیچ استرسی هم به خاطر چاق شدن نداشته باشیم؟!

بله از آنجایی که ذهن، فرمانده بدن است، وقتی با ممنوعیتی مواجه نشود و حصاری در مقابل خود نبیند، با آن کنار می‌آید و در گذر زمان، آرام‌آرام با آن موضوعی که برخلاف سلامتی بوده، خود را هماهنگ می‌کند.

داستان من و اعتیادم!

مثلا بنده یک معتاد حرف‌های در زمینه خوردن کرانچی بودم هر شب باید دو بسته فلفلی و پنیری می‌خوردم و واقعا با خوردن آنها احساس آرامش می‌کردم. فکر اینکه شاید این ماده خوراکی خوشمزه، ناسالم و مضر باشد یا چاق‌کننده است را از خودم دور می‌کردم و اصلا دوست نداشتم به آن فکر کنم.

تا اینکه با این روش آشنا شدم و طبق قانون دوم می‌توانستم هر چیزی را که دوست دارم بدون هیچ دلهره و استرسی بخورم و با کمال تعجب می‌دیدم که آرام‌آرام میلم نسبت به این خوراکی کم و کمتر می‌شود و بدون اینکه خودم بخواهم بالاجبار نخورم، ضمیر ناخودآگاهم دست بی‌میلی را به سینه لذت شدید ناشی از خوردن کرانچی زد! به‌طوری‌که به‌تدریج به ‌روزی یک بسته رسید، بعد هر سه یا چهار روز یک بسته و هفته‌ای یکی رسید؛ و امروز که در حال نوشتن این کتاب هستم، حدود سه ماه است که هیچ‌گونه میلی نسبت به آن ندارم و در حال ترک کامل اعتیادم هستم؛ البته از طریق ذهن و ضمیر ناخودآگاهم؛ و قطعا اگر میلی نسبت به این خوراکی در من به وجود آید می‌توانم با خیال راحت از آن استفاده کنم، چون هیچ‌گونه محدودیت و ممنوعیتی در این روش وجود ندارد.

«ها» سوم: هوشمندانه بخرید و هوشمندانه بخورید

این قانون، مهم‌ترین قانون ماست و بسیار برای رسیدن به سلامتی و خوش‌اندامی حائز اهمیت است. در این «ها» به چند نکته باید دقت کرد:

نکته : موقع صرف غذا به چه صورت غذا می‌خورید؟

آیا شما جزء افرادی هستید که غذا را تندتند میل می‌کنند؟

آیا شما معمولا جزء افرادی هستید که چون سریع‌تر غذایشان را میل کردند، مجبور هستند برای هماهنگ‌شدن با دیگرانی که هنوز سر سفره نشسته‌اند، مقداری غذای اضافه‌تر بخورند؟

اصلا به نظر شما چطور می‌شود آرام‌تر غذا را خورد و با سرعت آن را تمام نکرد؟

کلا هر لقمه را باید چند بار جوید؟

 

اقدامک خوشمزه

 

لطفا امروز یک ناهار خوشمزه برای خودتان تهیه و تعداد جویدن‌های هر لقمه خود را یادداشت کنید.

 

 

جویدن یا بلعیدن؟!

به‌خوبی به یاد دارم در یکی از دوره‌های سلامتی و خوش‌اندامی، وقتی سؤال آخر را از جمع پرسیدم یکی از حضار با تعجب نگاهی به من انداخت و پرسید: مگر لقمه را هم باید جوید؟! و به‌راستی او فقط غذا را می‌بلعید!

شاید پاسخ ایشان در مرحله اول، خنده‌دار به نظر برسد؛ اما متأسفانه واقعیت است و خیلی از افراد غذا را نجویده فرومی‌برند و هیچ توجهی هم به این موضوع ندارند و یکی از علت‌های چاق‌شدن و مهم‌تر از همه معده درد و رفلکس آن، ناشی از همین نکته به‌ظاهر ساده است!

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

وقتی در خوردن غذا‌ها عجله کنیم و لقمه‌ها بدون نرم و کوبیده‌شدن وارد معده ما بشوند، باید منتظر این‌گونه بیماری‌های شایع هم باشیم. متأسفانه در دنیای کنونی همه کارها با سرعت و با شتاب انجام می‌گیرد و غذاخوردن ما هم متأثر از همین مسئله است.

ایده در کم‌کردن سرعت غذاخوردن:

چه کنیم تا سرعت غذاخوردنمان کاهش یابد و بتوانیم غذا‌ها را خوب بجویم؟

نکته۱)

ابتدا نگاهی به نقش خوب جویدن غذا در سلامتی جسم و روح خود داشته باشیم. در راستای به سلامتی و خوش‌اندامی رسیدن باید برای خودمان، ارزش و احترام قائل شویم. در شبانه‌روز باید برای خود وقت گذاشت؛ مثلا صبح کمی زودتر از خواب بیدار شویم و زمانی را صرف خوردن صبحانه با کمال آرامش کنیم و بدانیم این آرام و آهسته‌ خوردن، چقدر برای سلامتی و خوش‌اندامی ما مهم و حائز اهمیت است. پس به‌جای اینکه صبحانه نخورده سر کار برویم یا با عجله ساندویچی برای خود آماده کرده و در مسیر با عجله بخوریم، با کمی وقت گذاشتن و شخصیت قائل شدن برای خود، از شر بیماری‌های گوارشی و بداندامی، رها می‌شویم.

قوانینی جهت زیبا و خوش اندام شدن http://nahidenayati.com

نکته ۲)

مطلب دیگر اینکه وقتی خوردن، تندتند و سریع انجام بگیرد، ترشح هورمون سیری که در مغز است دیرتر صورت می‌گیرد، در واقع پس از یک ربع تا ۲۰ دقیقه که در حال غذاخوردن هستیم تازه این ترشح صورت می‌گیرد که وقتی غذا با سرعت و تند خورده شود و غذاخوردن زودتر از این تایم تمام شود و ما گرسنگی ما هنوز ارضا نشده است. در نتیجه با وجود سنگینی بدن و معده‌مان هنوز هم میل به خوردن در ما وجود دارد و همین امر باعث پرخوری ما شده و ما را هر روز چاق‌تر می‌کند.

ها چهارم:هر گاه که سیر شدید خوردن خود را متوقف کنید

دوستان به  محض اینکه حس کردید سیر شده اید دیگر هیچ لقمه ای را به دهان خود نزدیک نکنید. اصلا به فکر اینکه این لقمه اسراف  می شود و نعمت خدا را نباید از بین برد نباشید.

برای جلوگیری کردن از اسراف می توانید ظرف های کوچکی را در نظر بگیرید و انها را خریداری کرده و هر چقدر  از غذای شما که اضافه امده را داخل آن و در یخچال نگهداری کنید و به محض گرسنه شدن و تست آب کردن ، آن را میل فرمایید.

من مطمئن هستم که شما عزیزی که تا این لحظه وقت گذاشته و این مقاله را مطالعه نمودید با رعایت کردن این قوانین به زودی به وزن ایده آل خود می رسید.

لطفا هر گونه موفقیت خود را در این مسیر با ما به اشتراک بگذارید.

برایتان آرامشی بیشتر از درک همگان را از خداوند زیبایی ها خواستارم.

 

 

 

 

 

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. روح افزا محمدی
  ۸:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۰۸

  سلام ممنونم استاد عزیز از مطالب ارزشمند شما

  • ناهید عنایتی
   ۳:۰۷ ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

   سلام خدمت شما دوست خوبم . منم ممنون بابت حضور شما در این سایت. خوشحال می شم در خدمتتون باشم .

  • ناهید عنایتی
   ۳:۰۹ ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

   سلام خدمت شما دوست خوبم . منم ممنون بابت حضور شما در این سایت. خوشحال می شم در خدمتتون باشم . می بخشید سایت مساله پیدا کرده بود تازه پیامتون پدیدار شد….